2014.09.10. 08:05
Az alaprajz
A ház tervezésénél a következő szempontok voltak fontosak:
Az alakja a lehető legegyszerűbb legyen, ezért döntöttünk a téglalap mellett. A ház rövidebb oldala 8 m, a hosszabb 13 m. Így a ház bruttó alapterülete 104 négyzetméter, amiből, ha a falvastagságot leszámítom a ténylegesen használható hasznos alapterület 86-87 négyzetméter. Ennyiből kellet gazdálkodnunk és minden általunk vágyott funkciónak helyet találni.
Végül a következő helységek kerültek kialakításra:
- előszoba
- közlekedő
- konyha + étkező
- nappali
- gyerekszoba
- hálószoba
- vendégszoba
- fürdőszoba
- WC
- kamra
(-,,suvasztó")
A helységkapcsolatok kialakításánál volt néhány kívánságunk, ami többé kevésbé, kisebb-nagyobb kompromisszumok árán meg is valósult:
- szerettem volna egy viszonylag nagy konyhát, amiben az étkező is helyet kap, és aminek közvetlen kertkapcsolata van. A konyha elhelyezésénél az is fő szempont volt, hogy a gyerekszobához és a nappalihoz is közel legyen. Sokáig dilemmáztunk a nappali és a konyha elhelyezésén: volt olyan variáció, ahol a nappali került középre és a konyha a sarokba. Ez a változat a konyha berendezését megkönnyíti, sokkal több a falfelület a szekrényeknek, a nappali viszont kicsit ,,átjáróház" jellegű lenne, bár így a kandalló is a nappaliba kerülne. Végül amellett döntöttünk, hogy legyen a konyha középen (engem konyha esetében kevésbé zavar a sok ,,közlekedési útvonal" a nappali viszont legyen kicsit ,,kuckós" hangulatos, zártabb rész). Szerintem az étkezőben is kifejezetten hangulatos tud lenni a lobogó tűz látványa, egy ünnepi vacsoránál különösen....
A gyerekszobát egy kétszárnyú ajtó választja el a konyhától, hogy minél nagyobb mértékben be lehessen ,,kapcsolni" a közösségi térbe.
Fontos volt az is, hogy a hálószobánk közvetlenül a gyerekszoba mellett legyen és a fürdő és WC is közel legyenek (bár egy ilyen pici házban igazán nincsenek nagy távolságok...)
Kamrát nagyon szerettem volna, de a konyha közelében nem volt hely a kialakítására és a konyha DK-i fekvése sem ideális a kamra számára. Így a ház ÉNY-i oldalára került, kicsi ablaka is van, így remélhetőleg egy hűvös kis kamra lesz, ami ideális tárolásra.
Szerettem volna, ha a WC és a fürdőszoba is ablakkal rendelkezik, hogy legyen természetes szellőzése is.
Nekünk tetszik a végeredmény, bár az tény, hogy nincsenek benne nagy terek, szinte mindenhol a ,,használható minimum" méretek vannak. Így a beosztás és a helységek méretezése sokkal inkább megfelel egy társasházi lakásnak, mint egy családi háznak, de ez minket nem zavar. A lényeg, amiért belevágtunk az építkezésbe a kert és az udvar iránti vágyakozásunk. A ház tervezésénél az volt a fő cél, hogy csak egy ,,picivel nyújtózzunk tovább, mint ameddig a takarónk ér", így az összköltségekhez képest csak kicsi részt kell majd hitelből pótolnunk. Persze jót tett volna ennek a háznak +20 négyzetméter: tágasabb előszoba, nagyobb nappali, nagyobb fürdőszoba, esetleg egy háztartási helység, gardrób, de mi ennek is nagyon örülünk. A tetőtéri lakásunkhoz képest ez is óriási előrelépést, minőségi változást jelent az életünkben.
Szólj hozzá!
Címkék: tervezés alaprajz helységek
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.